Forum www.ninjutsupoland.fora.pl Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

Ninja

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.ninjutsupoland.fora.pl Strona Główna -> Ninja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Shinobi
Administrator
Administrator



Dołączył: 02 Lut 2010
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 16:24, 05 Lut 2010
PRZENIESIONY
Pon 11:00, 22 Lut 2010 Temat postu: Ninja

Często w wielu filmach pojawiają się ubrane na czarno, zamaskowane postacie, dokonujące nadludzkich wyczynów... Czasem przedstawia się ich jako zabójców, czasem jako wojowników walczących w dobrej sprawie. Niezależnie od wersji, sedno fabuły jest to samo - niesamowici wojownicy w czerni... Co z tego jest prawdą? Czy cokolwiek z tego jest prawdą? Czy Ninja naprawdę istnieli? Kim byli? Nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania. Faktem jest, że około X-XI wieku w górzystych regionach Japonii osiedlili się przybysze z zewnątrz (być może z Chin) którzy przynieśli ze sobą znajomość mistycznych praktyk kultywowanych chętnie w Chinach za czasów dynastii Tang (618-907 r.). Źródłem niektórych z nich, mógł być też Tybet. Takich właśnie praktyk nauczali tajemniczy mnisi-wojownicy żyjący w górach: yamabushi, sennin i gyoja. Dodajmy: nauczali nielicznych. Ich nauki określano w Japonii jako "shugenja" lub mikkyo (jap. "nauki tajemne"). Potem ( ok. XIII w.) pojawiły się pierwsze klany Ninja. Ponieważ ich światopogląd różnił się znacznie od obowiązującej wówczas doktryny buddyjskiej czy shinto, wyznawców "mikkyo" prześladowano. Obroną przed represjami mogła być wówczas jedynie opieka potężnego feudała. Tak więc by chronić swe rodziny, przybysze zaoferowali pomoc walczącym o władzę daymio. Byli szpiegami, policjantami, agentami wywiadu, ochroniarzami...czasem-zabójcami... Ninja łączyli się w wielorodzinne klany które podlegały absolutnej władzy jonin. To właśnie jonin decydował komu zapewni poparcie jego klan. Rozkazy jonin przekazywali dalej "oficerowie" zwani "chunin". Na samym dole hierarchii klanu stali szeregowi agenci-"genin". Genin mógł być kobietą lub mężczyzną. Agentów obu płci używano w zależności od potrzeb. Kobiety- Ninja, zwane kunoichi przechodziły nieco inny trening niż mężczyźni. Nie mogły się co prawda mierzyć z nimi w opanowaniu sztuk wojennych, sile czy wytrzymałości, jednak nadrabiały to specyficznym treningiem w zakresie tradycyjnych sztuk (Yugei) takich jak ceremonia podawania herbaty, układanie kwiatów czy gra na instrumentach. Pozwalało im to później odgrywać role gejsz czy szlachetnie urodzonych dam, by zdobywać informacje dla swego klanu. Czasem kunoichi wykorzystywały swoje umiejętności aby zabijać. Potrafiły zabić szpilką do włosów, trucizną, wachlarzem czy gołymi rękoma...

Całość sztuki Ninja zawiera następujące dyscypliny;

:arrow: Junan Taiso (ćwiczenia wzmacniające ciało)
:arrow: Nin-po taijutsu (walka wręcz)

:arrow: Taihenjutsu (ruchy ciała)
:arrow: Dakentaijutsu (uderzenia i kopnięcia)

:arrow: Jutaijutsu (chwyty i duszenia)

:arrow: Bojutsu (walka kijem)

:arrow: Hanbojutsu (walka pałką)

:arrow: Ninja ken-po (walka mieczem Ninja o prostym ostrzu)

:arrow: Kenjutsu (umiejętności szermiercze)
:arrow: Iaijutsu (techniki oparte na błyskawicznym dobywaniu miecza)
:arrow: Tantojutsu (walka nożem)

:arrow: Shurikenjutsu (rzucanie ostrzami)

:arrow: Kusarijutsu (walka łańcuchem)
:arrow: Kyoketsu shoge (władanie bronią typu "lina i ostrze")

:arrow: Kusarigamajutsu (walka sierpem i łańcuchem)

:arrow: Teppojutsu (opanowanie broni palnej)

:arrow: Ninki (opanowanie specjalnego ekwipunku Ninja, np. "mizugumo" [jap. "wodne pająki"] - rodzaj butów o dużej powierzchni podeszwy co umożliwiało chodzenie po bagnach)
:arrow: Fukiya (dmuchawki i strzałki)

:arrow: Heiho (opanowanie różnego rodzaju strategii walki)
:arrow: Gotonpo (wykorzystanie otoczenia do ucieczki)

:arrow: In-yo do (trening mocy mistycznych oparty na zasadach taoizmu)

:arrow: Seishin teki kyoyo (metody osiągania jasności umysłu)

:arrow: Meso (medytacje)

:arrow: Shinpi (koncepcje mistycyzmu)

:arrow: Nin-po mikkyo (trening "sekretnej wiedzy Ninja" mający prowadzić do osiągnięcia mocy paranormalnych i stanu "shin-shin shin-gan" - "oczu i umysłu bóstwa")
:arrow: Kuji-kiri i Kuji-in

(sterowanie przepływem energii przez ciało ludzkie co miało dać w efekcie adeptowi moce paranormalne. Osiągano to poprzez "sanmitsu" - "potrójny sekret" tj. dźwięki mistyczne - jap. jumon, ułożenia dłoni/gesty - jap. ketsu-in i mandale - jap. nenriki).
To oczywiście bardzo uproszczone przedstawienie sztuki Ninjutsu. Np.
:arrow: Dakentaijutsu (metody uderzeń) zawiera min.
:arrow: "koppojutsu" (sztukę druzgotania kości)

"koshijutsu" (sztukę zabijania poprzez ataki palcami na narządy wewnętrzne, tętnice, mięśnie itp.)

Taihenjutsu (ruchy ciała) zawiera takie dziedziny jak; "ukemi" (pady), "tobi" (wyskoki), "taisabaki" (uniki), i "shinobi-iri" (zasady cichego poruszania się).

Skąd to wszystko wiemy? W 1676 roku, szef jednego z klanów Ninja - Yasutake Fujibayashi napisał książkę zatytułowaną "Banshenshukai", co można przetłumaczyć jako "Dziesięć Tysięcy Rzek Wpadających Do Morza". Pod tym tytułem kryje się "encyklopedia" Ninjutsu. Pierwszy tom (nazwany "Jo") omawia filozofię i historię sztuki Ninjutsu. Drugi ("Shoshin") podkreśla wagę odpowiedniej motywacji i czystości intencji dla powodzenia działań Ninja. Tom trzeci ("Shochi") opisuje organizacje klanu Ninja i sposoby skutecznego wykorzystania agentów. Czwarty tom - "Yo-nin" (co można przetłumaczyć jako "Jasny aspekt mocy Ninja") zajmuje się zasadami twórczego myślenia i analizy danych wywiadowczych w sytuacjach gdy nie zachodzi potrzeba stosowania przemocy. Aby poznać intencje przeciwnika wymienia się tam następujące metody;

- Tonyu hen (obserwacja przeciwnika przy pomocy agentów działających w czasach pokoju)
- Kinnyu hen (ulokowanie na terenie wroga agentów, po rozpoczęciu walk)
- Mekiki hen (analiza i obserwacja terytorium przeciwnika pod kątem ukształtowania, zalesienia itp.)
- Miwake hen (ocena liczebności i możliwości bojowych sił przeciwnika)
- Kanmi hen (analiza strategii przyjętych przez wroga i rozlokowania jego sił)
Wydaje się, że mógłby się pod tym podpisać każdy współczesny wywiad.

Tomy:piąty, szósty i siódmy, zatytułowane są "In-nin" i zajmują się ciemną stroną sztuki Ninja. Opisują one sposoby walki, które kasta samurajów uznawała za tchórzliwe i niehonorowe. Stosowanie przebrań, porywanie wrogich dowódców, przekupstwo, nocne ataki - to tylko niektóre przykłady takich działań. Tomy te zawierają też konkretne techniki Ninjutsu. Opisywane są one zawsze w sposób bardzo poetycki i zawiły, tak aby zmylić niewtajemniczonych. Np. technika "onikudaki" (jap. "miażdżący demon") w rzeczywistości jest ruchem powodującym w określonej sytuacji wyłamanie barku przeciwnika. "Tenji" - tom ósmy zawiera metody interpretowania i oceniania warunków środowiskowych. Zawarta jest w nim zarówno wiedza praktyczna, wynikająca z obserwacji środowiska jak i ezoteryczne techniki takie jak "in-yo" (zasady taoistyczne) czy "ekkyo" (system wróżebny oparty na chińskiej wyroczni I-Ching). Opis ekwipunku Ninja zaczyna się w tomie dziewiątym i kończy w dziesiątym. Ta ostatnia część Bansenshukai określana jest często jako "tom końcowy" gdyż Ninja przywiązywali duże znaczenie do liczby "dziewięć".

Największe zainteresowanie wzbudzają jednak nadludzkie zdolności Ninja. Oni sami uważali, że każdy kto działa w harmonii z wszechświatem jest w stanie dokonywać wyczynów, grubo przewyższających możliwości normalnych ludzi. Do treningu praktyk duchowych Ninja wykorzystywali salę gdzie wieszano dwie mandale symbolizujące wszechświat. Taizokai-mandala reprezentowała "królestwo matrycy" i świat materialny. Kongokai-mandala przedstawiała "diamentowe królestwo", świat wiedzy, ducha i najwyższej prawdy. Ninja splatali palce w zawiłych gestach i koncentrując się na symbolicznym obrazie wszechświata, intonowali dźwięki mistyczne mające obdarzyć ich mocami Buddów i Bodhisattwów przedstawionych na kongokai i taizokai mandala. Najbardziej znany system mudr (gestów) i dźwięków zwany "Nin-po mikkyo kuji goshin-ho" (tajemna dziewięciosylabowa metoda obrony Ninja) miał umożliwiać Ninja uzdrawianie siebie i innych ("uchijishi" - jap. "znak wewnętrznego lwa"), wyczuwanie nadchodzącego niebezpieczeństwa ("gebakuken-in" - jap. "symbol pięści zewnętrznych krat"), telepatię ("naibakuken-in" - jap. "znak pięści wewnętrznych krat") czy znikanie z oczu wrogów ("ongyo-in" - jap. "znak ukrytej formy")...

Czy można to wszystko między bajki włożyć? Hmm... jak kto woli... Jednak w 1964 roku japoński Komitet Olimpijski podjął badania nad wykorzystaniem w sporcie wyczynowym metod treningowych Ninja. Jeden ze współcześnie żyjących potomków Ninja - Yumio Nawa, trenuje japońską policję i żandarmerię propagując techniki manriki-kusari (łańcuch z ciężarkami na końcach) a nieżyjący już Seiko Fujita (spadkobierca klanów Ninja z okolic Koga) w trakcie publicznych pokazów przyjmował bez szkody dla zdrowia ciosy 12 kg żelaznego pręta, którym pozwalał się uderzać w klatkę piersiową...


Mam nadzieje że docenicie pracę jaką włożyłem w ten tekst


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Shinobi dnia Pon 11:04, 22 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.ninjutsupoland.fora.pl Strona Główna -> Ninja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin